ANBEFALING: Bliv klogere på Sociale problemer og socialpolitik

Vores mangeårige partikammerat i Odense, venstresocialisten -og socialkonstruktivisten, Peter Bundesen (lektor emeritus fra Den sociale Højskole) har i sit livs efterår fået udsendt en gennemrevideret sjette udgave af sin bog “Sociale problemer og socialpolitik”. 

Af: Lars Fuglsang Olsen, socialrådgiver og medlem af Enhedslisten Odense afdeling

Bundesen, P. (2025). Sociale problemer og socialpolitik (6. Udg.). Syddansk Universitetsforlag. (328,-)

Den første udgave af bogen kom på gaden for 25 år siden. I det kvarte århundrede der er gået siden, har i tusindvis af studerende læst og brugt bogen (og forfatterens mange andre fagbøger om velfærdsstaten Danmark, kaldet den “sociale investeringsstat”). 

De studerende har i faget samfundsvidenskab lært – hvad der nærmest er en uofficiel dansk definition – Peter Bundesens (interaktionistiske) definition på et socialt problem, nemlig “Det er en oplevet, uønsket social livssituation, som der er en udbredt opfattelse om, at politiske institutioner har et ansvar for at afhjælpe. Løsningsindsatsen kan udføres af de politiske institutioner alene eller i samarbejde med andre aktører”. 

Peter Bundesen nye bog kan med fordel benyttes i undervisningen på socialrådgiveruddannelsen og tilsvarende uddannelser. Bogen er ikke skrevet på professorplan, men heller ikke for Maren i Kæret (med al respekt for hende).  

Den nyreviderede bog omhandler – som i de tidligere udgaver – blandt andet undersøgelser af de socialpolitiske forhold i en samfundsmæssig sammenhæng. Bogen svarer indholdsmæssigt for en stor dels vedkommende overens med de tidligere udgaver af bogen. Dog er der ændret eller tilføjet ny tekst, netop for at tage hensyn til ny viden og den seneste udvikling.  

Rent grafisk og designmæssigt fremstår bogen lidt kedelig (Syddansk Universitetsforlag burde lade sig inspirere af den indbydende og flotte lærebog “Socialrådgivning og socialt arbejde”, Hans Reitzels Forlag, 2022). Når det så er sagt, skal det understreges at Peter Bundesens bog er spændende, lærerig og velskrevet. 

Dens værste fejl er efter min mening, at det ikke er mig, der har skrevet den.