DEBAT: Hjemmesiden er Enhedslistens

Jeg har tidligere redegjort for vores kommunikationsproblemer, hvor smertensbarnet er hjemmesiden. Det vil jeg følge op på i denne kommentar, hvor jeg dog også vil kvittere for et par fremskridt.
Ret skal være ret!

Af: Hans Jørgen Vad, 1. suppl. i HB

Det første fremskridt består i, at vi den 2. oktober fik en medlemsmail med en opfordring om deltagelse i den efterfølgende Gaza-stordemo. En sådan havde hovedbestyrelsen (HB) den 17. august afvist skulle udsendes om Gaza-stordemoen den 24. august – med stemmerne 7-7.

Det andet fremskridt er, at Victorias populære Gaza-sejlads også fik lov til at komme på Enhedslistens Facebookside med 96.000 følgere. Det er uforståeligt så lidt Gaza- omtale, der ellers har været der.

Enhedslisten.dk er åbenbart nogo-område for Victoria-støtte

Jeg stillede til HB-mødet den 20. september forslag om en støtteudtalelse til Victorias sejlads, hvilket overgik til forretningsudvalget (FU). Og efter nogen tid blev der også lavet en god og læseværdig udgave, som HB modtog den 1. oktober, se; Udtalelse fra forretningsudvalget: Vi bakker op om Victoria og “Thousand Madleens til Gaza” – VORES ENHEDSLISTEN .

Den blev også udsendt som medlemsmail, hvilket var fint. Men af uransagelige grunde måtte den ikke komme ud på vores rigtige hjemmeside. I stedet skulle den gemmes væk på Vores.enhedslisten.dk, som det kræver seks klik at komme ind på.

Hvilket ingen gør, hvis man ikke i forvejen ved, at den er der. Og helt barokt var det, at Vores.enhedslisten.dk; slet ikke fungerede i disse dage.

Ingen har forklaret, hvorfor den ikke måtte komme på hjemmesiden. Det kan jo ikke skyldes, at det var en FU-udtalelse, da vi netop havde en sådan den 24. juni, se Stop Israels og USA’s angreb på Iran | Enhedslisten. Det er helt ubegribeligt, at en sådan vindersag skal gemmes væk – endda lige før et valg, som vi er enige i også skal være et Gaza-valg.

Påfaldende Pelle-dominans – er det god kommunikation?

Så hvad er forklaringen? Måske giver det et hint, at Enhedslistens nyhedsbrev på hjemmesiden nu også kaldes Pelle Dragsteds nyhedsbrev. Hermed ikke sagt, at hjemmesiden er Pelles. Men jeg har lavet en minianalyse af dens ‘Følg Enhedslistens arbejde’, som alligevel er tankevækkende.

Fra 1. maj til 28. oktober var der ca. 110 opslag, og ser man på illustrationerne havde omkring totredjedele (ca. 70) et billede af Pelle Dragsted. Særligt fra 1. maj og op til årsmødet stak det helt af, da hele 90 % (20-2) af opslagene havde billeder af Pelle. Siden er det dog bedret noget, da kun 43 % (19-25) i oktober havde Pelle-billeder.

Ser man på afsenderne, bliver dominansen endnu mere påfaldende: Fra 1. maj til 12. september kom alle opslag fra Pelle. Det har dog også bedret sig noget siden, da kun omkring 60 % havde Pelle som afsender i oktober måned.

Men det er dog stadig en ensidig affære, og ud af en folketingsgruppe på ni figurerer kun Søren Søndergaard som afsender udover Pelle. Med knap 20 % – ca. det samme antal, der har ‘@enhedslisten’; som afsender.

Hvad er begrundelsen?

Men hvordan man end vender og drejer det, må man spørge: Er en så ensidig linje god kommunikation? Og hvad er tanken bag den? Det må nogen fra kommunikationsafdelingen kunne redegøre for. Nogen vil måske mene, at jeg fokuserer for meget på Pelles rolle.

Men det afspejler virkeligheden på vores hjemmeside, og jeg efterlyser kun en begrundelse for det. Og jeg tænker da også, at Pelle selv næppe kan være tjent med sådan at skulle være en Pelle alene på hjemmesiden.

HB må også have svar – så den kan handle på et oplyst grundlag

Som jeg tidligere har nævnt, efterlyste HB allerede før årsmødet, hvilke retningslinjer, der gælder for vores kommunikation? Det skete mhp. en senere debat af bl.a. hjemmesiden, som HB har det øverste ansvar for.

Men i over et halvt år er der intet sket, og det dur ikke. Så læs også dette som et indspark til at det kommer til at ske. Og HB kan kun behandles den kvalificeret, hvis den bliver informeret om, hvilke retningslinjer, der gælder.

Ser frem til EU-dom og stordemo i januar!

Personligt ønsker jeg en mere divers hjemmeside, hvor flere folketingsmedlemmer bliver synlige og kommer til orde – det opfatter jeg som en kvalitet. Men hjemmesiden skal også gerne afspejle den levende organisation bag folketingsgruppen, som er aktiv ude i bevægelserne.

Vi har nogle meget klare årsmødevedtagelser om fx ghetto-politik og Gaza, som forpligter. Og når alle andre med tillidsposter i Enhedslisten er bundet af vores årsmødevedtagelser, gælder det naturligvis også for vores kommunikationsansatte.