En mørk tid

Den internationale udvikling er uden fortilfælde, ustabil og potentielt farlig. Et blindt og ustyrligt våbenkapløb synes at tage form, uden en arbejder- og fredsbevægelse som kan give den modstand. Og den globale retsorden med traktater, konventioner, folkeret og international lov, ligger lemlæstet i murbrokkerne i sønderbombede Gaza.

Af: Trine Pertou Mach, mf for Enhedslisten

Ind på den scene træder så en ny amerikansk præsident, Donald Trump. En selvudnævnt ”peacemaker and unifier”, der selvmodsigende nok starter med at true Panama og Canada, Grønland og Gaza, fordi han ønsker kontrol og har ambitioner om at gøre USA ”great– helt bogstaveligt og geografisk. En imperialists (på steroider) åbenlyse disrespekt for international lov og staters suverænitet og anerkendte grænser. Han rækker hånden ud til aggressoren Putin og for rullende kameraer ydmyger den ukrainske præsident i Det Hvide Hus og kræver, at han retter ind.

Men i ly af larmen fra Trumps groteske udfald og ustabiliteten sker der en målrettet bevægelse. Højreradikale kræfter breder sig i verden. I USA har den yderste højrefløj allieret sig med de rigeste mennesker på jorden for at udfordre velfærd, demokrati, rettigheder og retsstaten.

Trumpisterne og oligarkerne lader det ikke blive ved talen og fantasierne. Og vi skal tage dem dødsens alvorligt. Bevæbnet med ufattelige milliarder og magt over hovedparten af de moderne kommunikationskanaler – er de i gang med en plan. Land for land ønsker de at bringe deres venner på den yderste højrefløj til magten. Og det er for os i Europa måske det mest alarmerende. MAGA-bevægelsens ideologi-eksport til vores verdensdel.

Det udspiller sig for øjnene af os. Vi har netop set det i Tyskland. Elon Musk lægger armen om Alternative für Deutschland – et rendyrket højreekstremt parti, som endte med 20% af stemmerne. I Storbritannien spreder han misinformation om Keir Starmer og Labourregeringen og støtter åbent Nigel Farage fra det højreradikale Reform UK. Og Trump og Musk hylder lederen af det nyfascistiske parti Vox, som de vil have til magten i Spanien. Én lang, koordineret, global højreradikal offensiv; det yderste højres internationale.

Højrepopulistiske og autoritære kræfter gror og næres, hvor mennesker oplever social og økonomisk utryghed. Den næres af de traditionelle partier og politikeres svigt, nedskæringspolitik og nyliberale dogmer.

Som den tyske filosof Walter Benjamin sagde:  ”Enhver fremgangsrig fascisme, vidner om en mislykket revolution”. Med andre ord, fascismen næres af de samme forhold, som socialismen kunne gro af.

Så vi skal på venstresiden være et bolværk og et alternativ – både til højrepopulismen og til den nuværende politiske elite. I international solidaritet, i kamp for rettigheder og velfærd. For ordentlige liv. Man skal kunne regne med os. At vi står på arbejderklassens side. Hver gang. Hver dag. Uanset.

Og vi har travlt, for kloden brænder på flere og flere fronter.